نگارش فارسی

آموزش تایپ ده انگشتی
  1. خانه
  2. پایگاه دانش
  3. نگارش فارسی
  4. درست‌نویسی فارسی یا چگونه غلط ننویسیم
  5. خواست یا خاست

خواست یا خاست

املای و کاربرد صحیح مشتقات فعل های خواستن و خاستن

اگرچه کلمات خواستن و خاستن در فارسی به یک صورت تلفظ می‌شود اما تفاوت این دو کلمه در نوشتار یکی از مواردی است که درست‌نویسی فارسی را دچار چالش می‌کند. واو معدوله عامل این تفاوت است که در کلماتی مانند خواب، خواهر، خواهش، خواستن، خوار و ... نیز استثناء ایجاد می‌کند. در این مقاله بررسی می‌کنیم که کجا کدام درست است: خواست یا خاست.

در لغتنامه دهخدا، خاستن به معنای برپا شدن و بلند شدن و خواستن به معنای خواهش کردن، آرزو داشتن، طلبیدن، اراده کردن و قصد داشتن است و یکی از ساده‌ترین راه‌های تمییز این دو کلمه از یکدیگر و صحیح‌نویسی آن، توجه به معنای آن است.

برای روشن‌‌تر شدن موضوع، به ابیات زیر دقت کنید؛

چو از خوان نخجیر برخاستند
سبک باره مهتران خواستند

- شاهنامه، فردوسی

روزه یکسو شد و عید آمد و دل‌ها برخاست
می ز خم‌خانه به جوش آمد می‌باید خواست

- دیوان، حافظ

بر این اساس، در ترکیب‌هایی مانند برخاست و به پا خاست، که معنای خیزش وجود دارد، واو معدوله درج نمی‌شود و «خاست» درست است؛ اما هنگامی که معنای طلب کردن منظور باشد، «خواست» درست است.

و اما نگارش خواستن در زبان محاوره....

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت؛ شکل محاوره‌ای مشتقات فعل خواستن است. با توجه به این که در زبان محاوره تقریبا همه جا معنای طلب کردن مد نظر است، که باید این فعل به صورت می‌خوام، می‌خوای، می‌خواد، می‌خوایم، می‌خواید، می‌خوان نوشته شود و نگارش به صورت می‌خام و ... نادرست است.

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت یوتایپ (utype.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

۹ دیدگاه

Sarah

من الان امتحان املا داشتیم اومدم ببینم کدوم درسته 😂، ولی بعدش مقاله برام جالب بود نشستم خوندم. آخرشم که به تایپ ده انگشتی رسید خیلی خوشحالم شدم. فقط اگه اون نوشتش لینکه، باز نمیشه

دیدگاه
یوتایپ

باعث خوشحالی است. دلیل از نشدن لینک این است که احتمالا در موبایل بازش کردید. تمرین‌های تایپ ده انگشتی رو باید روی کامپیوتر یا لپتاپ انجام بدید :-)

دیدگاه
پریناز

عالی بود استفاده کردیم من برای امتحان املا از این مطلب استفاده خواهم کرد ممنون

دیدگاه
حمیدرضادولتشاهی

ممنونم ازراهنمایی ویادآوری شما بنده اینروزا درنوشتاری مردم ازاین اشتباهات زیاد میبینم گویی کم کم اشتباه نوشتن بین مردم عادی شده یا سوادها نم کشیده وچقدرخوبه که ما ازشما درس یاد بگیریم وبه درست نوشتن لغات اهمییت زیادبدهیم😘 باسپاس.

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *