نگارش فارسی

آموزش تایپ ده انگشتی
  1. خانه
  2. پایگاه دانش
  3. نگارش فارسی
  4. درست‌نویسی فارسی یا چگونه غلط ننویسیم
  5. خواست یا خاست؟

خواست یا خاست؟

خواست یا خاست
کدام املا صحیح است؟

املا و کاربرد صحیح مشتقات فعل های خواستن و خاستن

اگرچه کلمات خواستن و خاستن در فارسی به یک صورت تلفظ می‌شود اما تفاوت این دو کلمه در نوشتار یکی از مواردی است که درست‌نویسی فارسی را دچار چالش می‌کند. واو معدوله عامل این تفاوت است که در کلماتی مانند خواب، خواهر، خواهش، خواستن، خوار و ... نیز استثناء ایجاد می‌کند. در این مقاله بررسی می‌کنیم که کجا کدام درست است: خواست یا خاست.

در لغتنامه دهخدا، خاستن به معنای برپا شدن و بلند شدن و خواستن به معنای خواهش کردن، آرزو داشتن، طلبیدن، اراده کردن و قصد داشتن است و یکی از ساده‌ترین راه‌های تمییز این دو کلمه از یکدیگر و صحیح‌نویسی آن، توجه به معنای آن است.

utype_ir

یوتایپ | آموزش تایپ ده‌انگشتی

در اینستاگرام، کلی مطالب آموزشیِ جالب و مفید برایتان داریم 👇

صفحه ما را ببینید
لوگوی یوتایپ

برای روشن‌‌تر شدن موضوع، به ابیات زیر دقت کنید؛

چو از خوان نخجیر برخاستند
سبک باره مهتران خواستند

- شاهنامه، فردوسی

روزه یکسو شد و عید آمد و دل‌ها برخاست
می ز خم‌خانه به جوش آمد می‌باید خواست

- دیوان، حافظ

بر این اساس، در ترکیب‌هایی مانند برخاست و به پا خاست، که معنای خیزش وجود دارد، واو معدوله درج نمی‌شود و «خاست» درست است؛ اما هنگامی که معنای طلب کردن منظور باشد، «خواست» درست است.

و اما نگارش خواستن در زبان محاوره....

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت؛ شکل محاوره‌ای مشتقات فعل خواستن است. با توجه به این که در زبان محاوره تقریبا همه جا معنای طلب کردن مد نظر است، که باید این فعل به صورت می‌خوام، می‌خوای، می‌خواد، می‌خوایم، می‌خواید، می‌خوان نوشته شود و نگارش به صورت می‌خام و ... نادرست است.

توی دستت چند انگشت داری؟

تایپ ۲ انگشتی و ۴ انگشتی مبتدی و کُنده. تایپ ده‌انگشتی رو ساده و حرفه‌ای یاد بگیر.

برای شروعِ رایگانِ آموزش اینجا کلیک کن

۱۶ دیدگاه

کامیار

خیلی سایتتون خوب بود . من فردا امتحان فارسی داشتم هیچ جا هم تو کتاب نیومده بود به صورت جامع . ممنون لطفا همبنطور ادامه دهید .

پاسخ
Sarah

من الان امتحان املا داشتیم اومدم ببینم کدوم درسته 😂، ولی بعدش مقاله برام جالب بود نشستم خوندم. آخرشم که به تایپ ده انگشتی رسید خیلی خوشحالم شدم. فقط اگه اون نوشتش لینکه، باز نمیشه

پاسخ
یوتایپ

باعث خوشحالی است. دلیل از نشدن لینک این است که احتمالا در موبایل بازش کردید. تمرین‌های تایپ ده انگشتی رو باید روی کامپیوتر یا لپتاپ انجام بدید :-)

پاسخ
پریناز

عالی بود استفاده کردیم من برای امتحان املا از این مطلب استفاده خواهم کرد ممنون

پاسخ
حمیدرضادولتشاهی

ممنونم ازراهنمایی ویادآوری شما بنده اینروزا درنوشتاری مردم ازاین اشتباهات زیاد میبینم گویی کم کم اشتباه نوشتن بین مردم عادی شده یا سوادها نم کشیده وچقدرخوبه که ما ازشما درس یاد بگیریم وبه درست نوشتن لغات اهمییت زیادبدهیم😘 باسپاس.

پاسخ
ساینا نجم الدین

دوست عزیز توصیه می‌کنم که برای تقویت املای خود، کتاب‌ها را با صدای بلند بخوانید. این کار با عث تقویت حافظه تصویری شما می‌شود. یاد گرفتن مترادف‌ها، متضاد‌ها و هم‌خانواده‌ها هم می‌توادن برای شما مفید باشد. ضمنا توصیه می‌کنم مقاله دلایل ضعف املا و راه‌های تقویت آن را مطالعه کنید.
همچنین کلیه مقالات بخش درست نویسی می‌تواند برای شما مفید باشد.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *