نگارش فارسی

آموزش تایپ ده انگشتی
  1. خانه
  2. پایگاه دانش
  3. نگارش فارسی
  4. درست‌نویسی فارسی یا چگونه غلط ننویسیم
  5. راجب یا راجع به؟

راجب یا راجع به؟

راجب یا راجع به

راجب درست است یا راجع به؟ کلمه «راجب» یکی از رایج‌ترین غلط‌های املایی فارسی است که حتی افراد تحصیل کرده و معروف نیز به وفور آن را مرتکب شده اند. پاسخ کوتاه و سریع این است که «راجب» غلط است و «راجع به» صحیح است.

چرا راجب غلط است و راجع به صحیح؟

برای درک بهتر این مطلب، به معنای کلمه باید دقت کنیم. «راجب» از ریشه عربی «رَجَبَ»‌ است و «ترجیب»‌ به معنای احترام گذاشتن، خوش‌آمد گویی و بزرگ داشتن است. البته خود کلمه «راجب» حتی در زبان عربی نیز هیچ کاربردی ندارد.

اما «راجع» از ریشه «رَجَعَ» به معنای بازگشت است. ما وقتی می‌گوییم می‌خواهیم «راجع به» چیزی صحبت کنیم، منظورمان این است که می‌خواهیم به مطلبی بازگشت داشته باشیم و درباره‌اش صحبت کنیم.

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت یوتایپ (utype.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

۲ دیدگاه

تیک تاک تِک

سلام وقتتون بخیر یوتایپِ عزیز.
ازتون تشکر می‌کنم. من همیشه حس خوبی نسبت به سرویس شما داشتم و دارم. راجع به این پست هم واسم خیلی جالب بود که هم تو تصویر شاخص هم همون اولِ محتوا موضوع رو خیلی شفاف و راحت گفتید. این یعنی ارزش قائل شدن واسه مخاطب.
کارتون عالیه. موفق باشید.

دیدگاه
یوتایپ

ممنون از اظهار لطف و پیام دلگرم‌کننده شما. هدف ما در یک کلمه کاربرپسند بودنه و این حس خوب کاربرانمون برای ما از هر چیزی ارزشمندتره.

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *