6 راه میانبر برای افزایش سرعت تایپ فارسی و انگلیسی

افزایش سرعت تایپ برای همه ما موضوعی بسیار مهم است. در بسیاری از موقعیت‌های کاری، تایپ سریع می تواند مهارتی اساسی باشد که شما را از سایر متقاضیان متمایز می‌کند.

در اینجا شش اصل را به شما نشان می دهیم که به افزایش سرعت تایپ کمک می کنند. قرار نیست با این روش ها راه صد ساله را یک شبه بروید. اما اگر به آنها عمل کنید، یک پله بالاتر از رقبای خود خواهید ایستاد و خواهید توانست یک تایپیست حرفه ای شوید.

1. از سرعت تایپ فعلی خود آگاه شوید

قبل از شروع بهتر است بدانید که وضعیت سرعت فعلی تایپ شما چقدر است. برای تست سرعت تایپ ابزارهای مختلفی وجود دارد. ما توصیه می‌کنیم، به صفحه تست سرعت تایپ در یوتایپ بروید، یکی از متن‌ها را انتخاب کنید و سرعت تایپ خود را محک بزنید. پس از اینکه سرعت تایپ خود را دانستید، شاید دوست داشته باشید بدانید که سرعت تایپ خوب و استاندارد چقدر است.

2. تایپ سریع تکنیک دارد!

تایپ کردن شامل 80 درصد مهارت، 10 درصد دقت، و 10 درصد سرعت است. کسانی که در این کار تخصص دارند، می گویند که اگر موقعیت صحیح دست‌ها را نشناسید و تکنیک نداشته باشید، ممکن است به مرور زمان کمی سریعتر شوید، اما کیفیت تایپ شما افزایش نخواهد یافت. شما چه در تایپ فارسی، و چه در تایپ انگلیسی باید تکنیک صحیح انگشت‌گذاری و تایپ را بلد باشید.

هر چقدر هم سریع باشید، تایپ دو انگشتی (با انگشت های اشاره) از لحاظ سرعت به گرد پای تایپ ده انگشتی هم نخواهد رسید!

آنچه یادگیری تایپ را برای شما تسهیل می کند، استفاده از تکنیک صحیح و حرفه ای است. پس تکرار عادات نادرست را کنار بگذارید و تصمیم به یادگیری روش درست بگیرید! آیا وقتش نرسیده که تایپ ده‌انگشتی را یاد بگیرید؟ همین الان شروع کنید و درس اول آموزش تایپ ده انگشتی یوتایپ را به رایگان انجام دهید.

تمرین تایپ را شروع کنید!

3. خطا، فرصتی برای پیشرفت

وقتی برای اولین بار شروع به فراگیری تایپ سریع می کنید، زیاد خطا می کنید. موفقیت شما بستگی به این دارد که به خطاهای خود چگونه نگاه می کنید؛ شکست یا فرصتی برای پیشرفت؟

ذهنیت شما نسبت به خطاها نقش مهمی در کیفیت یادگیری دارند. بنابراین اگر خطاها را فرصتی برای پیشرفت ببینید، سرعت یادگیری شما افزایش چشمگیری خواهد داشت.

4. از تکرار غافل نشوید

تایپ کردن رابطه مستقیمی با حافظه عضلانی دارد. به این معنی که عضلات شما بعد از مدتی با تکنیک هایی که یاد گرفته اید، سازگار می شوند. بهترین و کوتاه‌ترین راه برای تقویت حافظه عضلانی، تکرار است. تکرار!

با تکرار تمرینات تایپ ده انگشتی، حرکت انگشتان در حافظه عضلانی شما ثبت می شوند. اگر در حال گذراندن دوره های آنلاین تایپ در یوتایپ هستید، برای خود هدف گذاری کنید. باید قبل از رفتن به مرحله بعدی، تکنیک مرحله ای را که در آن هستید، به طور کامل فرا بگیرید.

ممکن است این کار خیلی وقت گیر باشد، اما باعث می شود درس های بعدی را (که بر اساس تکنیک های درس های قبلی طراحی شده اند) راحت تر فرا بگیرید.

5. در هنگام تایپ درست بنشینید

نحوه صحیح نشستن پشت رایانهکسانی که در حال فراگیری تایپ سرعتی هستند، گاهی از اهمیت شیوه نشستن پشت کامپیوتر یا لپ تاپ غافل می‌شوند. بد نشستن نه تنها به عضلات شما آسیب می زند، بلکه سطح انرژی شما را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر شیوه صحیح نشستن را رعایت کنید، انگشتان شما در جای صحیح خود قرار می گیرند. سرعت و دقت تایپ هم تا حد زیادی تحت تاثیر شیوه نشستن قرار دارد. هنگام تایپ کردن باید پاهای شما روی زمین قرار گرفته و مچ دست های شما هم سطح کیبورد باشد. به این صورت، در بلندمدت، از درد مچ، درد کمر و درد گردن در امان خواهید بود. برای اینکه در این زمینه بیشتر بدانید، نوشته شیوه صحیح نشستن و حالت درست دست‌ها در هنگام تایپ را رد همین وبسایت مطالعه کنید.

6. به کیبورد نگاه نکنید

کسانی که دو انگشتی تایپ می‌کنند، یک نگاهشان به صفحه کلید و یک نگاهشان به مانیتور است و اگر قرار است از روی متنی تایپ کنند، باید سه جا را نگاه کنند: متن اصلی، کیبود و صفحه کلید. این کار باعث کندی و خستگی زودهنگام چشم و مغز می‌شود.

اما وقتی شروع به یادگیری تایپ ده‌انگشتی می‌کنید، تمرین می‌کنید که دیگر به صفحه کلید نگاه نکنید. ممکن است در ابتدا تعداد خطاهای تایپی شما بیشتر شود، اما به تدریج و با تمرین بیشتر جای حروف الفبا را روی کیبورد در حافظه عضلانی شما جای می‌گیرد و بدون فکر به جای دکمه‌ها، به سرعت تایپ می‌کنید و جلو می‌روید!

ممکن است وسوسه شوید حین تایپ کردن به کیبورد نگاه کنید. اما این کار مانع از یادگیری شما خواهد شد. یک ترفند تمرینی خوب این است که در هنگام تمرین تایپ ده انگشتی یک ورق کاغذ یا یک تکه پارچه یا حوله بر روی کیبورد و دستان خود بیندازید تا هنگام تایپ نتوانید به صفحه کلید نگاه کنید!

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که بهترین راه برای بالا بردن سرعت تایپ، تمرین است. البته تمرین کردن راه میانبر نیست و به تلاش مستمر نیاز دارد. اما با این حال بهترین و مطمئن‌ترین راه برای رسیدن به نتیجه دلخواه است. تنها برای یک ماه و فقط 20 دقیقه در روز تمرین تایپ کنید، و تاثیر این تمرین مستمر را تا آخر عمر بر مهارت های تایپ خود خواهید دید.

تایپ

به یاد داشته باشید که افزایش سرعت تایپ فارسی و سرعت تایپ انگلیسی، دو مهارت جداگانه هستند که هر کدام باید جداگانه تمرین شوند. ما در یوتایپ، برای هر دو مهارت، به شما آموزش و تمرین می‌دهیم.

چرا معطلید؟ همین الان شروع کنید!

تمرین تایپ را شروع کنید!

learn type

و یک نکته مهم...

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. ما آن را به ساده‌ترین شکل به شما یاد می‌دهیم. امتحانش بی‌ضرر است!

حتماً یک درس را امتحان کنید

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت یوتایپ (utype.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

۱۳ دیدگاه

عباس جمشیدی

بسیار خوشحال هستم که با وب سایت شما آشنا شده ام
واقع وب سایت بسیار خوب ، مفید و اثربخش به حساب میاد
خیلی ممنون.عباس جمشیدی

پاسخ
Sohila

سلام من تازه لب تاب خریدم وهیچ اشنایی با لب تاب ندارم میخواستم بدونم اگر بخوام یک تایپیست حرفه ای باشم باید چی از کامپیوتر ولب تاب بدونم

پاسخ
sharif48

با سلام
درسهایی که در سایت قرار دادید بسیار مفید هست. من خودم دوره های تایپ شما را امروز خریدم. امید که بتوانم تا آخر
ادامه بدهم. ممنون از زحمتی که می کشید.

پاسخ
محمود فلاحی

سلام
بسیار خوشحال هستم که با وب سایت شما آشنا شده ام
واقع وب سایت بسیار خوب ، مفید و اثربخش به حساب میاد
خیلی ممنون
محمود فلاحی

پاسخ
parvin

سلام. چقدر خوب و کاربردی آموزش دادید. خیلی وقت بود دنبال یادگیری این مهارت بودم. امروز اشتراک یکساله شما رو خریدم و دو درس اول رو تمرین کردم.

پاسخ
مجتبی طاهری

می‌تونید. ما در یوتایپ هم برای تایپ فارسی و هم برای تایپ انگلیسی، دوره های آموزشی آنلاین داریم.

پاسخ
lovelylearn

من تا امروز نه درس را تمرین کردم و خیلی برام جالب بود و این نظر را هم با تکنیک ده انگشتی تایپ کردم.

پاسخ
علی طاعتی مرفه

سلام
واقعا امروزه مهارت تایپ کردن به اندازه مهارت نوشتن با قلم بر روی کاغذ مهم است.
امیدوارم بزودی مهارت تایپ ده انگشتی نیز به مجموعه درس های دانش آموزان اضافه شود.

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *