6 راه میانبر برای افزایش سرعت تایپ فارسی و انگلیسی

افزایش سرعت تایپ برای همه ما موضوعی بسیار مهم است. در بسیاری از موقعیت‌های کاری، تایپ سریع می تواند مهارتی اساسی باشد که شما را از سایر متقاضیان متمایز می‌کند.

در اینجا پنج راه را به شما نشان می دهیم که به افزایش سرعت تایپ کمک می کنند. قرار نیست با این روش ها راه صد ساله را یک شبه بروید. اما اگر به آنها عمل کنید، یک پله بالاتر از رقبای خود خواهید ایستاد و خواهید توانست یک تایپیست حرفه ای شوید.

1. از سرعت تایپ فعلی خود آگاه شوید

قبل از شروع بهتر است بدانید که وضعیت سرعت فعلی تایپ شما چقدر است. شما برای دانستن سرعت خود می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید. ما توصیه می‌کنیم، به صفحه تست سرعت تایپ در یوتایپ بروید و یکی از متون را انتخاب کرده و سرعت تایپ خود را بیازمایید. پس از اینکه سرعت تایپ خود را دانستید، شاید دوست داشته باشید بدانید که سرعت تایپ خوب و استاندارد چقدر است.

2. تکنیک تایپ مهم است!

تایپ کردن شامل 80 درصد مهارت، 10 درصد دقت، و 10 درصد سرعت است. کسانی که در این کار تخصص دارند، می گویند که اگر موقعیت صحیح دست‌ها را نشناسید و تکنیک نداشته باشید، ممکن است سرعت تایپ شما به مرور زمان اندکی افزایش یابد، اما کیفیت تایپ شما افزایش نخواهد یافت. شما چه در تایپ فارسی، و چه در تایپ انگلیسی باید تکنیک صحیح انگشت‌گذاری و تایپ را بلد باشید.

هر چقدر هم سریع باشید، تایپ دو انگشتی (با انگشت های اشاره) از لحاظ سرعت به گرد پای تایپ ده انگشتی هم نخواهد رسید! آنچه یادگیری تایپ را برای شما تسهیل می کند، استفاده از تکنیک صحیح است. پس تکرار عادت نادرست را کنار بگذارید و تصمیم به یادگیری روش درست بگیرید!

 

3. خطا، فرصتی برای پیشرفت

وقتی برای اولین بار شروع به فراگیری تایپ سریع می کنید، زیاد خطا می کنید. موفقیت شما بستگی به این دارد که به خطاهای خود چگونه نگاه می کنید؛ شکست یا فرصتی برای پیشرفت؟

ذهنیت شما نسبت به خطاها نقش مهمی در کیفیت یادگیری دارند. بنابراین اگر دیدگاه دوم را در پیش بگیرید، سرعت یادگیری شما افزایش چشمگیری خواهد داشت.

4. از تکرار غافل نشوید!

تایپ کردن رابطه مستقیمی با حافظه عضلانی دارد. به این معنی که عضلات شما بعد از مدتی با تکنیک هایی که یاد گرفته اید، سازگار می شوند. بهترین و کوتاه‌ترین راه برای تقویت حافظه عضلانی، تکرار است. تکرار!

با تکرار تمرینات تایپ ده انگشتی، حرکت انگشتان در حافظه عضلانی شما ثبت می شوند. اگر در حال گذراندن دوره های آنلاین تایپ در یوتایپ هستید، برای خود هدف گذاری کنید. باید قبل از رفتن به مرحله بعدی، تکنیک مرحله ای را که در آن هستید، به طور کامل فرا بگیرید.

ممکن است این کار خیلی وقت گیر باشد، اما باعث می شود درس های بعدی را (که بر اساس تکنیک های درس های قبلی طراحی شده اند) راحت تر فرا بگیرید.

5. به شیوه نشستن خود در هنگام تایپ دقت کنید

نحوه صحیح نشستن پشت رایانهکسانی که در حال فراگیری تایپ سرعتی هستند، گاهی از اهمیت شیوه نشستن پشت کامپیوتر یا لپ تاپ غافل می‌شوند. بد نشستن نه تنها به عضلات شما آسیب می زند، بلکه سطح انرژی شما را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر شیوه صحیح نشستن را رعایت کنید، انگشتان شما در جای صحیح خود قرار می گیرند. سرعت و دقت تایپ هم تا حد زیادی تحت تاثیر شیوه نشستن قرار دارد. هنگام تایپ کردن باید پاهای شما روی زمین قرار گرفته و مچ دست های شما هم سطح کیبورد باشد. به این صورت، در بلندمدت، از درد مچ، درد کمر و درد گردن در امان خواهید بود. برای اینکه در این زمینه بیشتر بدانید، نوشته شیوه صحیح نشستن و حالت درست دست‌ها در هنگام تایپ را رد همین وبسایت مطالعه کنید.

6. به کیبورد نگاه نکنید!

یک ترفند دیگر که به شما کمک می کند سرعت تایپ خود را در زمان کوتاهی افزایش دهید، خودداری از نگاه کردن به کیبورد است. ممکن است در ابتدا تعداد خطاهای تایپی شما بیشتر شود، اما به تدریج و با تمرین بیشتر جای حروف الفبا را روی کیبورد یاد می گیرید.

ممکن است وسوسه شوید حین تایپ کردن به کیبورد نگاه کنید. اما این کار مانع از یادگیری شما خواهد شد. یک ترفند تمرینی خوب این است که کیبورد و دستان خود را با یک ورق کاغذ بپوشانید. یا یک پارچه یا حوله بر روی کیبورد و دستان خود بیندازید تا هنگام تایپ نتوانید به صفحه کلید نگاه کنید!

 

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که بهترین راه برای بالا بردن سرعت تایپ، تمرین است. البته تمرین کردن راه میانبر نیست و به تلاش مستمر نیاز دارد. اما با این حال بهترین و مطمئن‌ترین راه برای رسیدن به نتیجه دلخواه است. تنها برای یک ماه و فقط 30 دقیقه در روز تمرین تایپ کنید، و تاثیر این تمرین مستمر را بر مهارت های تایپ خود خواهید دید.

تایپ

به یاد داشته باشید که افزایش سرعت تایپ فارسی و سرعت تایپ انگلیسی، دو مهارت جداگانه هستند که هر کدام باید جداگانه تمرین شوند. ما در یوتایپ، برای هر دو مهارت، به شما آموزش و تمرین می‌دهیم.

اگر تمرین تایپ را شروع نکرده‌اید، همین الان تمرین تایپ را شروع کنید!

۴ دیدگاه

علی طاعتی مرفه

سلام
واقعا امروزه مهارت تایپ کردن به اندازه مهارت نوشتن با قلم بر روی کاغذ مهم است.
امیدوارم بزودی مهارت تایپ ده انگشتی نیز به مجموعه درس های دانش آموزان اضافه شود.

پاسخ
lovelylearn

من تا امروز نه درس را تمرین کردم و خیلی برام جالب بود و این نظر را هم با تکنیک ده انگشتی تایپ کردم.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *