اصول تایپ ده انگشتی

تایپ ده انگشتی مهارتی است که سرعت کارایی ما را در زمان کار با کامپیوتر به شدت افزایش می‌دهد. اما یادگیری این مهارت اساسی، اصولی دارد. در این مطلب، ما شما را با اصول تایپ ده انگشتی آشنا می‌کنیم.

اصول اولیه
تایپ ده‌انگشتی

عملگرا هستید؟

اصل اول: اتکا به حافظه عضلانی

مهمترین اصل در تایپ ده انگشتی که آن را از تایپ دو یا چندانگشتی غیرحرفه‌ای متمایز می‌کند، اتکا به حافظه عضلانی است. حافظه عضلانی همان چیزی است که ما هنگام راه رفتن، دوچرخه‌سواری یا رانندگی از آن استفاده می‌کنیم. یعنی وقتی می‌خواهیم راه برویم، دیگر به نحوه حرکت عضلات پا، این که چه زمانی کدام پا باید جلو برود و چه زمانی روی پنجه پا برویم، فکر نمی‌کنیم. شروع به راه رفتن می‌کنیم و بدن ما خودش همه کارها را انجام می‌دهد. شما پس از این که تایپ ده انگشتی را آموختید، این کار وارد این بخش از مغز شما می‌شود و دیگر دکمه‌ها را فراموش می‌کنید. شروع به نوشتن می‌کنید و انگشتانتان خودشان کار خود را می‌دانند!

مردی در حال تمرین تایپ ده انگشتی

اصل دوم: نگاه نکردن به کیبورد هنگام تایپ

بر اساس آنچه در اصل اول گفتیم، شما وقتی راه می‌روید، به پاهای خود نگاه نمی‌کنید. پس هنگام تایپ ده انگشتی نیز نیازی به نگاه به صفحه‌کلید نخواهید داشت. نگاه نکردن به کیبورد، یکی از مهمترین اصول تایپ ده انگشتی است.

پس از این که آموزش تایپ ده انگشتی را به پایان رساندید، انگشتان شما به طور ناخودآگاه جای هر حرف را روی کیبورد می‌دانند و کافی است به آن حرف فکر کنید تا انگشت مربوطه به سمتش حرکت کند. پس دیگر لازم ندارید که جای دقیق آن‌ها را با چشم پیدا کنید.

نگاه نکردن به کیبورد،‌ تمرکز شما را به طرز بسیار محسوسی افزایش خواهد داد و کیفیت کارتان بهتر خواهد شد. چون بخشی از مغز شما آزاد شده است.

اصل سوم: ارگونومی

بعضی از ما ساعت‌های زیادی در روز پشت رایانه هستیم. اگه نحوه درست نشستن، درست تایپ کردن و به طور کلی درست کار کردن را ندانیم، کمردرد،‌ مچ درد و گردن درد به سراغ شما خواهد آمد. ما در مقاله جداگانه ای درباره نحوه درست نشستن و حالت صحیح دست‌ها هنگام تایپ را توضیح داده ایم.

به طور کلی، شما وقتی تایپ ده انگشتی اصولی را یاد بگیرید و آن اصول را مراعات کنید، تا حد زیادی از آسیب‌های جسمی کار با کامپیوتر در امان خواهید بود.

اصل چهارم: موقعیت صحیح انگشتان روی کیبورد

یکی از مهمترین اصول تایپ ده انگشتی موقعیت درست دست و انگشتان روی کیبورد است. به صفحه کلید رایانه خود نگاه کنید. دو دکمه J و F (ت و ب فارسی) زایده‌های کوچکی دارند. این برجستگی‌ها برای این است که  بدون نگاه به صفحه‌کلید و با حس لامسه‌، این دو دکمه را پیدا کنید. حالا دستان خود را مطابق شکل زیر روی صفحه کلید بگذارید، به طوری که با انگشتان اشاره خود زایده‌های مربوط به دکمه حروف ت و ب را احساس کنید.

حالا ۸ دکمه مربوط به حروف ک، م، ن، ت و ب، ی، س، ش در زیر انگشتان شما هستند. این موقعیت درست انگشتان در زمان تایپ ده انگشتی است. در تایپ ده انگشتی، هر انگشت از جای پیشفرض خود بلند می‌شود و دکمه ای را که وظیفه تایپ آن را دارد، فشار می‌دهد و به جای خود باز می‌گردد. در ابتدای یادگیری، این کار را به صورت ارادی و آهسته انجام می‌دهید؛ اما بعدها وارد ناخودآگاه شما می‌شود.

اصل پنجم: دقت مهمتر از سرعت

دقت از سرعت مهمتر است

بله، تایپ ده انگشتی برای این است که شما سریعتر تایپ کنید. اما اگر پر از غلط باشد چه فایده؟ پس در فرآیند یادگیری تایپ ده انگشتی، همیشه اولویت را به دقت بدهید. سرعت به مرور زمان خود به خود افزایش خواهد یافت.

اصل ششم: تکرار، تمرین، تکرار، تمرین

هیچکسی تا به حال یک شبه تایپ ده انگشتی را یاد نگرفته. پس از یادگیری اصول اولیه تایپ ده انگشتی، بخش اصلی ماجرا تمرین است. ما در یوتایپ، کار تمرین تایپ ده انگشتی را برای شما آسان کرده ایم. به صفحه آموزش تایپ فارسی یا آموزش تایپ انگلیسی بروید و کار خود را از درس اول شروع کنید. تعدادی از درس‌های ما کاملاً رایگان هستند و در همان درس‌های رایگان شما با اصول کار آشنا خواهید شد. سپس اگر دوست داشتید، می‌توانید اشتراک اصلی را هم تهیه کنید.

در یادگیری این مهارت اساسی موفق باشید.

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت یوتایپ (utype.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *