1. خانه
  2. پایگاه دانش
  3. راهنمای تایپ حرکه‌ها، نویسه‌ها و علائم ویژه
  4. نحوه تایپ ت گرد، تای تأنیث یا ه دو نقطه (ة)

نحوه تایپ ت گرد، تای تأنیث یا ه دو نقطه (ة)

ت گرد یا تای تأنیث یا یا ه دو نقطه دار در اصل یک نویسه عربی است. اما به خاطر ورود کلمات از زبان عربی به فارسی، ما در زمان تایپ فارسی نیز به آن نیاز پیدا می‌کنیم. در بعضی مواقع در فارسی تای گرد کلا به ت تبدیل شده است (مانند مشارکت به جای مشارکة). در بعضی مواقع نیز (عمدتا در مورد تای تأثیث) ة در فارسی تبدیل به ه شده است (مانند بانوی مؤمنه). در بعضی مواقع نیز درج آن به صورت ت یا ة اختیاری است (مانند آیت الله و حجت الاسلام به جای آیة الله و حجة الاسلام).  اما در بعضی مواقع ناگزیر از درج صحیح آن هستیم (مانند دایرة المعارف و جامعة الزهرا).

در این نوشته، نحوه تایپ ت گرد، ه دو نقطه یا تای تأنیث در کیبورد رایج ویندوز، و صفحه کلید استاندارد فارسی را توضیح داده‌ایم، تا شما بتوانید در محیط ورد در وب یا هر محیط دیگری آن را درج کنید.

جای ت گرد در کیبورد رایج ویندوز

در کیبورد رایج ویندوز، برای درج ت گرد یا ه دو نقطه کافی است از دکمه ترکیبی Shift + Z استفاده کنید.

جای ت گرد در صفحه کلید استاندارد فارسی

در صفحه کلید استاندارد فارسی، برای تایپ تای گرد یا ه دو نقطه، همان دکمه مربوط به ت را با شیفت تایپ می‌کنیم. یعنی Shift+j

تایپ ه دو نقطه یا ت گرد در ورد، با فونت‌های رایج فارسی

زمانی که در ورد یا هر نرم‌افزار دیگری و با فونت‌های سری B مانند نازنین (B Nazanin) زر (B Zar) لوتوس (B Lotus) و ... کار می‌کنیم، در خصوص ه نقطه دار به مشکل بر می‌خوریم. این فونت‌ها سال‌ها پیش و به صورت نادرست فارسی شده اند و در آن‌ها هنگامی که ت گرد (ة) را تایپ می‌کنیم، این فونت‌ها به جایش ه همزه‌دار (ۀ) نمایش می‌دهند. اما اگر فونت را به فونت‌های استاندارد ویندوز مانند Arial یا Times New Roman تغییر دهید، تای گرد درست نمایش داده خواهد شد.

تنها فونتی که در سری فونت‌های B کاراکتر ه دو نقطه را درست نمایش می‌دهد، فونت بدر (B badr) است. برای همین برخی کاربران، کلمات حاوی ت گرد را انتخاب و فونت آن کلمات را به بدر تغییر می‌دهند تا مشکل نمایش آن حل شود. البته این کار باعث ناهمخوانی فونت درون متن می‌شود.

فونت نازنین، لوتوس و زر با تای گرد

با توجه به این که فونت‌های رایج سری B از تای گرد پشتیبانی نمی‌کنند، مجموعه‌ای فونت توسط آقای سید مهدی موشح تهیه شده که مشکل تای گرد در آن حل شده است. این فونت‌ها در نام فایل خود دارای پیشوند MOV است. اما پس از نصب، نام فونت‌ها بدون B‌ و به صورت Nazanin و ... در محیط ورد در دسترس شما خواهد بود. برای دریافت فونت‌های فارسی با قابلیت نمایش صحیح کاراکتر تای گرد (ة) اینجا کلیک کنید.

learn type

و یک نکته مهم...

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. ما آن را به ساده‌ترین شکل به شما یاد می‌دهیم. امتحانش بی‌ضرر است!

حتماً یک درس را امتحان کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت یوتایپ (utype.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *